Projekt „Archeologia jako fenomen kulturowy – 100 lat warszawskiej archeologii”

Archeologia jest tą dyscypliną humanistyczną, której rola w kulturze, nauce i życiu codziennym jest przeogromna, ale ciągle niewystarczająco opisana. Projekt „Archeologia jako fenomen kulturowy – 100 lat warszawskiej archeologii” zakłada stworzenie wystawy czasowej dotyczącej ponad 100-letniej historii warszawskiej archeologii. Projekt ten wychodzi naprzeciw potrzebie upowszechnienia dorobku warszawskich archeologów jak również ukazania ich jako opiekunów i strażników  dziedzictwa kulturowego w Polsce i na świecie. Na wystawie zostaną pokazane wykopaliska prowadzone obecnie w kraju i za granicą przez warszawskich archeologów. Przypomnimy wybitne postaci archeologii warszawskiej, o których nie powinniśmy zapominać, nadal korzystając z ich dorobku naukowego.

Organizator: „Varia” Fundacja Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego
Współorganizatorzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, Ośrodek Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski.
Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego
Partnerzy medialni: Radio Kampus, Spotkania z Zabytkami.

Projekt „Archeologia jako fenomen kulturowy – 100 lat warszawskiej archeologii” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

KATALOG

Zapraszamy do obejrzenia wywiadów-wspomnień  warszawskimi archeologami. Proponujemy dwie wersje – krótszą oraz dłuższą.
Wywiady są częścią projektu „Archeologia jako fenomen kulturowy – 100 lat warszawskiej archeologii”.

**********

Uprzejmie informujemy, że 6 marca 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu Wspieranie działań muzealnych. Dofinansowanie otrzymał projekt pt.”Archeologia jako fenomen kulturowy – 100 lat warszawskiej archeologii” przygotowany przez „Varia” Fundację Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Celem jest stworzenie pierwszej w Polsce czasowej wystawy ukazującej dzieje warszawskiej archeologii.