Miasta Wiedzy – Architektura Polskich Kampusów
Celem wystawy Miasta Wiedzy – Architektura Polskich Kampusów jest zaprezentowanie najpiękniejszych i najciekawszych gmachów i kampusów polskich uczelni wyższych. Te charakterystyczne „przestrzenie wiedzy” pełniły – i wciąż pełnią – niebagatelną rolę w rozwoju architektonicznym, kulturowym czy społecznym miasta. Są wśród nich przykłady rozległych kompleksów uczelnianych na przedmieściach i akademickich enklaw w centrum miasta; nowoczesne ośrodki naukowe i historyczne gmachy powstałe w średniowieczu. To w nich dokonywały się istotne naukowe odkrycia, to one tworzyły ramę dla ważnych wydarzeń w dziejach uczelni i kraju, to one wreszcie są jednym z wyznaczników poziomu współczesnej rodzimej architektury, zdobywając międzynarodowe uznanie i liczne nagrody. Możemy przyglądać się im jak miastom w miniaturze, kumulującym w sobie szereg różnorodnych funkcji oraz kształtującym codzienność tysięcy studentów oraz pracowników akademickich. Na wystawie pokazane zostało 35 przykładów uniwersyteckich gmachów i kampusów. Stanowi ona pierwszy etap w szerszym projekcie Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, popularyzującym architekturę polskich uniwersytetów.
Dziedzictwo uniwersyteckie jest istotnym składnikiem naszej tożsamości. Ta wielowiekowa spuścizna – której kustoszami są ośrodki od Tartu do Dublina i od Oslo do Lizbony – pokazuje olbrzymi wkład europejskich uniwersytetów w rozwój światowej nauki i wiedzy. Jednak jest ona wciąż zbyt mało doceniana i w znacznym stopniu nieznana szerokiej publiczności. Dlatego tak ważne jest promowanie ponad 650-letnich tradycji akademickich – wizualizowanych obecnością kampusów w przestrzeni miasta.
Wystawa promuje dziedzictwo akademickie jako część polskiego dziedzictwa narodowego oraz element europejskiej kultury. Projekt kontynuuje działania w sferze kultury i dziedzictwa narodowego Fundacji „Varia” i Stowarzyszenia Muzeów Uczelnianych, od lat działających na rzecz polskiej spuścizny akademickiej.
*Dane statystyczne poszczególnych uczelni zostały pozyskane z Głównego Urzędu Statystycznego z roku 2019.
Działające na światowym poziomie uczelnie wykształciły tysiące polskich naukowców pracujących na całym świecie. Nazwiska naszych absolwentów są rozpoznawalne na wszystkich kontynentach – Mikołaj Kopernik (1473-1543), Fryderyk Chopin (1810-1849), Czesław Miłosz (1911-2004), papież Jan Paweł II (1920-2005). Według stanu z 31 grudnia 2018 roku na polskich uczelniach kształciło się ponad 1 200 000 osób, w tym blisko 73 000 studentów zagranicznych. W roku akademickim 2019/20 w Polsce działały 373 uczelnie. Doskonałe położenie geograficzne Polski na mapie Europy, w bliskiej odległości od europejskich stolic, daje ogromne możliwości studiowania w naszym kraju. Tętniące życiem miasta, a w nich nowoczesne i historyczne akademickie kampusy ze wspaniałą architekturą, pozwalają na ukończenie studiów w wyjątkowych miejscach do tego w centralnym punkcie Europy.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Wystawa zorganizowana we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Copyright © Fundacja Varia