„Varia” Fundacja Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego uczciły stulecie Wiktorii 1920. W ramach projektu „Nasze Działo. Legia Akademicka na drodze do niepodległości” stworzono aplikację multimedialną, która ukazuje udział społeczności Uniwersytetu Warszawskiego w wydarzeniach lat 1918-1924 oraz historię działa-pomnika odrestaurowanego w 2020 roku, a upamiętniającego akademików walczących o niepodległość w latach 1918-1921.
Organizator: „Varia” Fundacja Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego
Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Warszawskiego
Partnerzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Biuro Promocji Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenie Muzeów Uczelnianych

Projekt „Nasze Działo. Legia Akademicka na drodze do niepodległości” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Aplikacja  NASZE DZIAŁO. LEGIA AKADEMICKA NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI

****************

Varia Fundacja Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała dofinansowanie projektu pt. „Nasze Działo. Legia Akademicka na drodze do niepodległości”. W ramach zadania zostanie stworzona aplikacja multimedialna zaprezentowana w infokiosku. Aplikacja ukaże wydarzenia z latach 1918-1924 na Uniwersytecie Warszawskim, przedstawiona zostanie tam również historia działa-pomnika obecnie znajdującego się na skarpie za Pałacem Kazimierzowskim. Działo-pomnik zostało odrestaurowane w 2020 roku, a upamiętnia walczących o niepodległość akademików w latach 1918-1921.

****************

Biuro Programu „Niepodległa” 3 sierpnia 2020 roku ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.
157 podmiotów otrzymało łącznie 4 511 000,00 zł dotacji. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Pełnomocnika Rządu RP do spraw obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej budżet programu został zwiększony o 2 511 000 zł, dzięki czemu dofinansowanie uzyskały wszystkie projekty, które przekroczyły jakościowy próg 70% punktów. Biuro Programu „Niepodległa” otrzymała w sumie 328 wniosków o dofinansowanie projektów. Samorządowe instytucje kultury złożyły 192 wnioski, a organizacje pozarządowe 136 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 157 wnioskodawców – 105 samorządowych instytucji kultury i 52 NGO. Dofinansowanie wynosi od 10 tys. do 40 tys. zł.

Więcej informacji na stronie: Biuro Programu NIEPODLEGŁA