Wystawa „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”

I część – instalacja STUDENTKA / SHE-STUDENT (Józefina Nelly Egiersdorff)

Miejsce: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Sala Bilardowa, Pałac Tyszkiewiczów-Potockich,
Krakowskie Przedmieście 32

(dostępna: poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-16.00)

 II część – wystawa plenerowa,

Miejsce: przed Pałacem Tyszkiewiczów-Potockich, Krakowskie Przedmieście 32

Termin wystawy: 10 października – 16 listopada 2021 roku

Multiinstalacja STUDENTKA (Józefina Nelly Egiersdorff) autorstwa Zuzanny Janin tworzy uniwersalną opowieść o historii wszystkich studentek Uniwersytetu Warszawskiego na przestrzeni stu lat.

To wyjątkowe dzieło składa się z trzynastu rzeźb powstałych w latach 2015-2021:

  • oryginału wykonanego z materiałów budowlanych pokrytych barwioną żywicą, wykonanego na podstawie fotografii z dokumentów studenckich Józefiny, babci artystki i jej wizerunku zachowanego w pamięci artystki;
  • dwunastu różnokolorowych odlewów z żywicy epoksydowej w grupach barwnych nawiązujących do historycznych i współczesnych technik fotograficznych (sepia, fotografia czarno-biała) oraz druku wielobarwnego (RGB i CMYK).

Ich intensywne kolory wchodzą w niecodzienną interakcję z wielobarwnymi stiukami XVIII-wiecznej Sali Bilardowej, w której są prezentowane, budując uniwersalny, różnorodny multi-portret odnoszący się do ponad 100-letniej obecności kobiet na Uniwersytecie Warszawskim.

To dopiero tylko jedna część niezwykłej wystawy. Przed fasadą pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy Krakowskim Przedmieściu przedstawione zostały sylwetki wybranych studentek Uniwersytetu Warszawskiego oraz ich ogromny wkład w budowę wolnej Polski po odzyskaniu niepodległości. Starannie wybrane zdjęcia, wśród których dominują wyraziste portrety nietuzinkowych kobiet, wprowadzają widza w nastrój panujący w latach 1918-1921 na kampusie.

KATALOG WYSTAWY „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”  

Autorka instalacji: dr hab. Zuzanna Janin

Kuratorka: Monika Dunajko

Organizator: “Varia” Fundacja Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego

Partnerzy: Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytet Warszawski

Projekt „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zdjęcia: Zuzanna Janin i Melania Baranowska

Zdjęcia: Łukasz Kamiński

 

****************

Projekt pt.: „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu” zakłada ukazanie historii studentek Uniwersytetu Warszawskiego studiujących w okresie międzywojennym na najstarszej uczelni w Warszawie ale także biorących udział w walkach 1918-1921. Projekt zakłada także ukazanie roli Uniwersytetu Warszawskiego w budowaniu polskiej państwowości w latach 1918-1921. W ramach zadania zostanie stworzona wystawa oraz towarzyszący jej katalog on-line.

***************

Biuro Programu „Niepodległa” 19 marca 2021 roku ogłosiło wyniki naboru w Programie Dotacyjnym „Niepodległa” na 2021 rok.

„Varia” Fundacja Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała dofinansowanie na projekt: „1918-1921. Studentki Uniwersytetu Warszawskiego w latach przełomu”.

W sumie złożono 1705 wniosków. Samorządowe instytucje kultury złożyły ich 787, a NGO – 918. Dofinansowanie otrzymało 111 wnioskodawców – 32 samorządowych i 79 NGO. Projekty nawiązują do setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości, w których istotną rolę odgrywa pamięć regionalna związana z różnymi drogami poszczególnych dzielnic kraju prowadzącymi do niepodległości. Realizowane w ramach programu zadania będą wzmacniać poczucie wspólnoty w oparciu o wartości wpisane w polską tradycję państwową i narodową – wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka. Pełna lista beneficjentów dostępna jest na stronie: NIEPODLEGŁA